Czy warto pić kawę?

Czy warto pić kawę?

Warto przeczytać

Według historyków kawa jest znana już od IX wieku a wynaleziona została w Etiopii. Tereny tam obrastała najróżniejsza roślinność, więc upodobali ją sobie hodowcy kóz. Zauważyli oni, że zwierzęta szczególną uwagę poświęcały krzewom, na których rosły czerwone owoce. Ponadto zaobserwowali, że po ich zjedzeniu kozy miały mnóstwo energii i były bardziej aktywne. Tak po krótce rozpoczęła się historia kawy.

zadziwiające właściwości kawy – nie tylko pobudzenie.

Kofeina owszem posiada właściwości pobudzające- ale to nie wszystko. Czy wiesz, że kofeina działa na korę mózgową i sprawia, że łatwiej się nam skupić? Za sprawą kofeiny czujemy się bardziej skoncentrowani. Zmęczenie zdecydowanie staje się mniejsze po spożyciu kofeiny. Najnowsze badania udowadniają, że kofeina wydaje się poprawiać pamięć – ale pamiętajmy, że jest to działanie krótkotrwałe. Średnio ten związek utrzymuje się w organizmie do czterech godzin. Zdecydowanie najlepszą porą dnia na aromatyczną filiżankę kawy jest poranek.  Nic więc dziwnego, że kawa powoduje pobudzenie.

Rytuał picia kawy – dlaczego tak chętnie sięgamy po ten napój?

3 na 4 pytanych twierdzi, że kawa powoduje odprężenie. Szczególnie podkreślają to osoby, które piją kilka filiżanek kawy dziennie. Warto wspomnieć również o tym, że kawa dla większości to dodatkowa energia. Również przy spotkaniach towarzyskich kawa to nieodłączny element. Cóż, kawa to  bez wątpienia nieodłączny element w naszej kulturze.

Rozsądne ilości kawy mają zbawienny wpływ na nasze zdrowie. Mało osób wie, że kawa to nie tylko odprężenie i dodatkowa energia ale i również antyoksydanty, które w dzisiejszym świecie są na wagę złota. Zalety picia kawy o których mało się mówi to mniejsze ryzyko chorób takich jak Parkinson i zwłóknianie wątroby. Kawa przyspiesza metabolizm a co za tym idzie poprawia się perystaltyka jelit. Kawa minimalizuje również możliwość wystąpienia chorób krążenia. Pijąc kawę regularnie zmniejsza się szansa zachorowanie na cukrzycę typu 2.

 Jaki prezent wybrać dla kawosza?

1. Kawa- Oczywiście kupujemy na prezent kawę bardzo dobrej jakości z najlepszych palarni. Kawa kawie nie równa a chcąc zadowolić osobę, w której sercu jest szczególne miejsce na kawę naprawdę warto wydać kilka złotych więcej.

2. Młynek ręczny- Na pewno trzeba się bardziej wysilić aby zmielić w nim kawę ale nie o to tu chodzi- młynek ręczny w kuchni na półce kawosza będzie się elegancko prezentował, robił swojego rodzaju klimat.

3. Ekspres do kawy Jura to opcja na podarunek dla osób, które dysponują znacznie większym budżetem, ale czego nie robi się dla bliskich osób? Dzięki ekspresowi do kawy każdy kawosz będzie miał udany poranek.

5. Eleganckie filiżanki- Przed zakupem warto dowiedzieć się jaką kawę najbardziej preferuje obdarowywany. W zależności od preferencji można kupić mu mniejsze lub większe filiżanki.

 Jaki rodzaj kawy wybrać?

Nasze babcie i dziadkowie kupowali wyłącznie kawę ziarnistą, więc w każdym domu spotkać można było młynek ręczny, do dziś kawa ziarnista jest najpyszniejsza. To oczywiste, że świeżo zmielona kawa jest o niebo lepsza niż ta palona masowo i sprzedawana jako już zmielona. Ci którzy  wybierają już zmieloną kawę są zdania, że oszczędzają czas. Na szczęście na rynku są ekspresy, dzięki którym nie musimy się martwić czasochłonnością parzenia kawy.  To jak bardzo kawa jest wartościowa można stwierdzić po  otwarciu kawy – jej aromacie oraz wyglądzie.

  •  kawa brazylijska- charakteryzuje się łagodnym smakiem i aromatem.
  •  kawa gwatemalska – jest bardzo aromatyczna, bardziej korzenna.
  • kawa meksykańska- koniakowy aromat, wspaniała na prezent
  •  kawa kenijska -kwaśna dla miłośników mocnego aromatu.
  •  kawa z Kostaryki- orzechowa, delikatna woń
  •  kawa z Etiopii – charakteryzuje się owocowym aromatem.

Kawa kawie nie równa. Warto przetestować dużo rodzajów kaw i wybrać opcje odpowiednią dla siebie. Zdecydowanie dobrze jest trochę poeksperymentować i pobawić się smakami. W Internecie można znaleźć wiele różnych przepisów na kawy. Od łagodnych aż po kawy z dodatkiem alkoholu.

 

0 0 votes
Wystaw ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments