Czy USG Piersi może być wykonywane zamiast Mammografii?

Czy USG Piersi może być wykonywane zamiast Mammografii?

Warto przeczytać

Większość kobiet – bez względu na wiek – zna badania mammograficzne. Ale zdarzają się sytuacje, w których lekarz może zlecić badanie USG piersi zamiast mammografii. Jaka jest między tymi Badami różnica?

Czy USG Piersi może być wykonywane zamiast Mammografii?

 

USG piersi jest to nieinwazyjna procedura (skóra nie jest przebita) stosowana do oceny piersi. Technologia ultradźwiękowa pozwala na szybką wizualizację tkanek piersi. Ultradźwięki można również wykorzystać do oceny przepływu krwi do obszarów wokół piersi. Badanie jest często stosowane wraz z mammografią – ale w niektórych przypadkach stosuje się je samodzielnie.

W przeciwieństwie do mammografii, USG piersi nie wykorzystuje promieniowania, dlatego nie stanowi zagrożenia dla kobiet w ciąży. Nie tylko można bezpiecznie stosować ultradźwięki podczas ciąży, ale jest również przydatna dla osób, które mogą mieć alergie na barwnik kontrastowy.

USG piersi zazwyczaj nie jest wykorzystywane jako narzędzie przesiewowe do wykrywania raka piersi, ponieważ nie zawsze wykrywa pewne wczesne oznaki raka, takie jak mikro zwapnienia, które są niewielkimi złogami wapnia.

Ultradźwięki mogą być stosowane u kobiet, u których promieniowanie jest przeciwwskazane, takich jak kobiety w ciąży, kobiety w wieku poniżej 30 lat oraz kobiety z silikonowymi implantami piersi. Procedurę tę można również zastosować do przeprowadzenia procedur interwencyjnych, takich jak lokalizacja igły podczas biopsji piersi i aspiracja torbieli (usunięcie płynu z torbieli).

USG piersi wykorzystuje ręczną sondę zwaną przetwornikiem, która wysyła ultradźwiękowe fale z częstotliwością zbyt wysoką, aby być słyszalnym. Gdy przetwornik zostanie umieszczony na piersi w określonych miejscach i pod różnymi kątami, fale ultradźwiękowe przemieszczają się przez skórę i inne tkanki piersi. Fale dźwiękowe odbijają się od tkanek jak echo i wracają do przetwornika. Przetwornik odbiera odbite fale, które są następnie przekształcane w elektroniczny obraz piersi.

Podczas zabiegu zostaniesz poproszony o zdjęcie biżuterii i ubrania od pasa w górę i otrzymasz specjalne ubranie. Następnie położysz się na plecach na stole do badań i podniesiesz rękę nad głowę z boku piersi, która ma być zbadana. Na pierś zostanie nałożona pasta lub żel przewodzący, a ręczny przetwornik zostanie umieszczony bezpośrednio na skórze pokrywającej pierś. Po zakończeniu zabiegu żel zostanie usunięty z piersi.

Zasadniczo po USG piersi nie ma specjalnej opieki. Jednak lekarz może udzielić dodatkowych lub alternatywnych instrukcji po zabiegu, w zależności od konkretnej sytuacji.

0 0 votes
Wystaw ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments