Czy mogę kąpać się ze swoim dzieckiem? Czy warto? Jakie są wady i zalety? Odpowiemy w tym artykule
Wielu młodych rodziców zastanawia się, czy kąpiel z maleństwem jest dobrym pomysłem. Przyjrzyjmy się zatem temu tematowi bliżej i dowiedzmy się czy można.
Eksperci od maluszków twierdzą, że wspólna kąpiel jest niezmiernie ważna dla rozwoju maleństwa, gdyż wpływa pozytywnie na dziecko oraz pomaga w prawidłowej stymulacji zmysłu dotyku. Ponadto na ten rozwój dzieci wpływa częste przytulanie, głaskanie i dużo kontaktu zwanego skóra do skóry. Takim elementem dnia, kiedy jest to możliwe może być właśnie wspólna kąpiel. Na tym etapie rozwoju nagość jest dla dziecka czymś naturalnym. Zarówno nagość dziecka, jak i jego rodziców. To jest też dobre na przyszłość, bo nagość nie będzie dla niego czymś nienormalnym.
Wspólna kąpiel może być dla dziecka czymś jednym z najprzyjemniejszych punktów dnia. Mama lub tata kąpiący się z dzieckiem również mogą czerpać dużą przyjemność z tej czynności.
Dla niemowlęcia wspólna kąpiel jest pewnego rodzaju przypomnieniem czasu, który spędziło w brzuszku mamy, otoczone wodami płodowymi. Słyszało wtedy bicie serca mamy. Podczas wspólnej kąpieli i bliskim kontakcie skóra do skóry również ma lepsze szansę na słyszenie bicia serca. Taka kąpiel jest świetnym odprężeniem dla dziecka. Czuje się ono wtedy kochane. Taka kąpiel może być bardzo dobrym sposobem na trudne dni maluszka. Ciepła woda i bliskość rodzica odpręży dzieciątko po szczepieniu, jakiejś sytuacji stresowej, która mogła wydarzyć się w ciągu dnia albo zwyczajnie po to, by poczuło się jeszcze lepiej. Wspólna kąpiel może być również świetnym lekiem na strach dziecka przed myciem. Zamiast zestresowane dziecko wkładać do wanienki to lepiej wejść razem z maluchem do dużej wanny i tam je wykąpać.
Nasuwa się kolejne pytanie.
Ile taka kąpiel powinna trwać?
Najczęściej trwa około 20-25 minut, ale najlepszy czas trwania kąpieli to 15-20 minut, bo później dziecko może się zbytnio wychłodzić. Długie kąpiele mogą wpływać negatywnie na kondycję skóry maluszka, która może się nadmiernie wysuszyć. Pamiętaj również, że kąpiel z dzieckiem może odbywać się jedynie przy użyciu płynów przeznaczonych do kąpieli dzieci. Te dla dorosłych mogą spowodować podrażnienia, a nawet wywołać alergie i nieprzyjemne dla dziecka swędzenie skóry.
W wannie również możecie się trochę pobawić. W zależności od wielkości maluszka to albo posadź je przed sobą, a jeśli jest jeszcze niesiedzące to połóż je sobie na przykład na brzuchu – przodem lub tyłem. Natomiast dziecko, które umie siedzieć posadź na swoich kolanach i pobaw się z nim wodą. Możesz jego rączkami lub nóżkami uderzać delikatnie w wodę, co powinno rozbawić Twojego szkraba. Jeśli dziecko nie boi się wody to możesz położyć je na brzuszku (koniecznie podtrzymując, aby nie zachłysnęło się wodą) lub na pleckach pozwalając dziecku na machanie nóżkami w taki sposób, jakby pływało. Takie proste zabawy pomogą dziecku w oswojeniu się z wodą i pokonaniu lęków z nią związanych.
Rodzice, którzy chcą kąpać się ze swoim malcem często zadają sobie pytanie czy taka kąpiel jest dla dziecka bezpieczna zdrowotnie. Czy rodzic niczym swojego dziecka nie zarazi? Lekarze twierdzą, że jeśli rodzic (najczęściej mama) jest zdrowa to nic się dziecku od takiej kąpieli nie stanie. Flora bakteryjna dziecka, które przebywa cały dzień z rodzicami jest podobna do flory bakteryjnej jego rodziców. Jedynym wskazaniem jest, aby rodzic, który będzie się kąpał z dzieckiem wziął wcześniej prysznic i dokładnie umył swoje strefy intymne.
Przeciwwskazaniami do wspólnej kąpieli jest między innymi nie wygojony pępuszek dziecka. Ponadto mama będąca w połogu również powinna wstrzymać się ze wspólną kąpielą. Zmiany skórne mające ropny charakter też wykluczają wspólne kąpiele. Mama, która ma upławy także powinna się wstrzymać, aby nie zakazić dziecka bakteriami (upławy najczęściej wywołują bakterie drożdżakowate), u dziecka mogą one wywołać nawet zapalenie płuc.
Wspólna kąpiel to niewątpliwie bardzo dobra sprawa dla dziecka, ale żeby niosła ona za sobą same plusy to należy pamiętać o tych kilku drobnych zastrzeżeniach.