Czy dieta wpływa na zdrowie i kolor zębów?

Czy dieta wpływa na zdrowie i kolor zębów?

Polecne i promocje

Co jest czynnikiem determinującym naturalny odcień zębów? Dlaczego jedni mają zęby białe z natury, a inni muszą korzystać z dobrodziejstw past wybielających i wybielania u stomatologa? Niestety najważniejszym czynnikiem, który wpływa na biel zębów są geny – niektórzy mają zęby z natury bielsze od innych i z tym faktem nic nie jesteśmy w stanie zrobić, możemy jedynie wspomóc matkę naturę. W jaki sposób? O tym będzie artykuł.

Można bez problemu wyróżnić grupy produktów, które w mniejszym lub większym stopniu wpływają na biel zębów, analogiczna sytuacja zachodzi w przypadku ciemnienia szkliwa. Jeśli zwrócić uwagę na to, co jemy, można z powodzeniem uznać, że zęby można wybielić o odcień lub dwa, spożywając odpowiednie produkty, które dzięki pewnym ich składnikom działają w bardzo dobry sposób na wybielanie zębów. Oczywiście pozostaje standardowa opcja wybielania chemicznego, jednak w tym przypadku warto wybrać wizytę w gabinecie dentystycznym, gdzie materiały dla stomatologów i wiedza profesjonalisty pozwolą zrobić to w bezpieczny dla zębów sposób.

Doskonałym sposobem na poprawienie odcienia zębów jest spożywanie… truskawek! Zawierają one kwas jabłkowy, który wykazuje właściwości wybielające, oczywiście można spożywać inne produkty, które zawierają tę substancję. W ten przyjemny dla podniebienia sposób, można poprawić wygląd zębów. Oczywiście nie można spodziewać się efektów pokroju tych uzyskanych u stomatologa, który posiada profesjonalny asortyment dla stomatologów, jednak z pewnością przyniesie to efekty. Marchewka jako warzywo zawierające dużo witaminy A pomaga utrzymać dziąsła w bardzo dobrym stanie, a także stymulować wytwarzanie śliny, która ma właściwości bakteriobójcze i systematycznie ściąga bakterie oraz zapobiega wytwarzaniu się nowej płytki nazębnej. W skrajnych przypadkach może nawet posłużyć za szczoteczkę do zębów.

Doskonałym sposobem na utrzymanie w dobrej kondycji zarówno zębów, jak i i dziąseł, jest stosowanie tzw. białej diety. Jest ona także zalecana w przypadku osób, które są świeżo po zabiegu wybielania zębów i przebarwienia wynikające ze spożywania pokarmów zaburzających odcień zębów mogłyby znacznie osłabić efekty pracy stomatologa. Opiera się ona na spożywaniu produktów mlecznych, głównie ograniczających się do nabiału. Sam nabiał jest także bardzo bogaty w wapń, który z kolei jest jednym z głównym składników budulcowych zęby, dlatego tez pozytywnie wpływa na ich ogólną kondycję. Z kolei zielona herbata posiada bardzo dużą dawkę fluoru, który znacznie pomaga wzmocnić szkliwo i działa jako forma ochrony przed próchnicą.

Dobra dieta jest zdecydowanie ważnym krokiem w utrzymaniu prawidłowego stanu zdrowia jamy ustnej. Jest istotnie ważne zwłaszcza w przypadku osób, których zęby są słabe z natury i mają tendencję do infekcji próchniczych. Utrzymanie zębów w zdrowiu powinno być priorytetem dla każdego z nas, ponieważ zęby są w stanie przysporzyć problemów nie tylko w obrębie jamy ustnej, ale i rzutować na cały organizm.

0 0 votes
Wystaw ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments