Twój szkrab coraz więcej się rusza? Chcesz wiedzieć czy prawidłowo się rozwija? Zapraszamy do lektury.
Czteromiesięczne niemowlę dalej się rozwija i coraz więcej zyskuje na swojej wadze. Na tym etapie najczęściej ma podwojoną masę urodzeniową. Dziecko bardzo intensywnie się rozwija w każdym zakresie. Motoryka również jest ćwiczona, choćby poprzez trzymanie główki w górze w momencie, gdy maluszek leży na brzuszku. Leżąc na brzuszku może także wyginać się w rogalik, unosząc swój ciężar na samych dłoniach, jednocześnie podnosząc nóżki do góry.
Kolejnym osiągnięciem dzieciątka jest umiejętność przewracania się z pleców na bok i z boku na plecy. Maluszek rośnie w siłę. Jego nóżki i rączki doskonalą swoje umiejętności. Nóżki umie wyprostować i porusza nimi w taki sposób, jakby chciało się odpychać. Natomiast rączki doskonalą chwyt. Jeśli dziecku uda się wziąć coś do rączki to bacznie się temu przygląda, czasem potrząsa, ale głównie kończy się to włożeniem przedmiotu do buzi. Chwyt, o którym mowa jest jeszcze niedoskonały. Nie wykorzystywany jest jeszcze kciuk. Umie trzymać tylko jedną rzecz naraz. Jeśli owa trzymana mu się znudzi i zapragnie mieć w rączce następną to ta zostaje przez niego wypuszczona. Kolejnym osiągnięciem dzieciątka na tym etapie rozwoju jest odkrywanie coraz to nowych czynności. Zaliczyć do nich możemy głośny śmiech, parskanie, puszczanie baloników ze śliny, a także każdy nowy odgłos wydawany przez dziecko, na przykład cmokanie czy gruchanie. Również poznawanie możliwości swojej skali głosu, od tonów niskich do wysokich i na odwrót. Choć niemowlę ma dopiero cztery miesiące to jest już dosyć sprawne. Na tym etapie już nie trzeba trzymać mu główki, gdy trzymamy je w pionie, bo ono samo doskonale sobie z tym radzi.
W kwestii karmienia dzieciątko wytrzymuje nawet do czterech godzin bez posiłku. W nocy czas ten może okazać się nieco dłuższy, może dochodzić nawet do siedmiu – ośmiu godzin. W dzień ustalają się stałe pory drzemki i są one na tym etapie zazwyczaj trzy.
Dla wzmocnienia rozwoju motoryki można zastosować kilka ćwiczeń – zabaw z dzieckiem:
– Ułóż dziecko na brzuszku. Przed nim połóż zabawkę. Dziecko mając obiekt zainteresowania przed sobą będzie starało się utrzymywać jak najdłużej główkę w pionie.
– Nad łóżeczkiem zawieś jakieś ciekawe zabawki. Dziecko będzie próbowało je chwycić, a to będzie dobre ćwiczenie dla rączek.
– Chyba każdy zna zabawkę w rowerek. Choć dziecko samodzielnie nie umie w ten sposób poruszać nóżkami to jako rodzic możesz mu pomóc. W trakcie poruszania nóżkami dziecka śpiewaj lub recytuj wierszyk. Taka zabawa wspiera koordynację ułatwiając późniejszą naukę chodzenia.
– Możesz również wołać dziecko po imieniu z różnych miejsc w pokoju. Maluszek zainteresowany skąd dobiega głos będzie poszukiwał wzrokiem Ciebie. Taka zabawa doskonali wzrok i słuch.
Na tym etapie rozwoju niemowlę jest bardzo ciekawe świata. Jadąc w wózku chciałoby już usiąść i móc obserwować wszystko dookoła, jednakże pozycja siedząca nie jest jeszcze dla niego odpowiednia. Można ciekawemu świata malcowi pozwolić jazdy na brzuszku, co dodatkowo zmobilizuje go do ćwiczenia trzymania główki w górze. Ewentualnie drugim sposobem jest delikatne uniesienie pod pleckami, by nie leżało zupełnie płasko. Producenci wózków w niektórych gondolach dają możliwość podniesienia lekko do góry części gondoli, by główka była trochę wyżej.
Kolejnym ważnym aspektem jest fakt, że dziecko już umie rozpoznawać głosy swoich najbliższych. Poznaje nie tylko głosy, ale także twarze. Nieznajomi na razie są często powodem strachu lub/i płaczu. Do znajomych twarzy dziecko uśmiecha się i czuje się przy nich bezpiecznie. Jest to również czas, kiedy bardzo chętnie słucha, lubi mieć wokół siebie towarzystwo innych osób. Zabawiane nawet w prosty sposób może odpowiedzieć głośnym piszczeniem z powodu zachwytu. Nie zostawiaj dziecka samego w pomieszczeniu. Ono lubi mieć towarzystwo i obserwować co dzieje się wokół. Nawet gotowanie przez Ciebie obiadu jest dla niego czymś bardzo ciekawym. Pamiętaj też, żeby zawsze reagować na płacz. To jedyny sposób w jaki niemowlę potrafi dać znać, że coś się dzieje – głodne, trzeba przewinąć lub potrzebuje się przytulić. Nigdy nie lekceważ jego płaczu.
Czwarty miesiąc życia dziecka to czas, kiedy malec jest bardzo gadatliwy. Chętnie zaczepia inne osoby wydając przeróżne dźwięki gruchania, a nawet początkowego gaworzenia. Na uśmiech odpowie uśmiechem. To jest też czas, w którym dziecko uczy się bawić. Ogląda zabawki, dotyka je, obmacuje lub sięga do nich, gdy są zawieszone nad nim. Zabawa swoimi rączkami również jest na porządku dziennym. Dziecko wkłada do buzi praktycznie wszystko, co napotka na drodze swoich rączek. Jest to jego sposób na poznawanie otaczającego go świata.
Co jeszcze umie Twoje dziecię na tym etapie? Potrafi rozpoznać zapach mleka mamy, zapach swoich zabawek, ale także inne zapachy, które są obecne na co dzień w jego życiu. Możesz również pomagać mu poznawać nowe zapachy poprzez dawanie do powąchania nowych rzeczy, np. cytryny, świeżej mięty. Wypowiadaj przy tym nazwy tych przedmiotów. Będzie to dla niego wspaniała zabawa połączona z pierwszą nauką.
Inne zabawy jakie możesz zastosować to pozwolić dziecku przeglądać się w lustrze oraz nagrać jego głos i mu odtworzyć nagranie. Będzie przysłuchiwało się z zaciekawieniem.
Na tym etapie rozwoju dziecko wykazuje pierwsze oznaki świadomości, która będzie się od tego momentu doskonaliła. Dziecko zdaje sobie już sprawę z istnienia danych przedmiotów i wie, że one dalej istnieją nawet, jeśli ich nie widzi. Będzie je poszukiwało wzrokiem.
Wiemy już jak wiele dziecko potrafi w czwartym miesiącu życia i jak powinno się zachowywać dobrze rozwijające niemowlę. Wspomnimy teraz o kilku kwestiach, które mogą Cię zaniepokoić.
Przede wszystkim jeśli maluszek częściej się wierci i marudzi to sygnał, że coś jest nie tak. Przyczyn może być kilka. Dziecko przebywające ciągle w tej samej pozycji może w ten sposób domagać się jej zmiany. Innym powodem może być ząbkowanie. Może również dokuczać mu brzuszek. Warto znaleźć przyczynę niepokoju naszego dzieciątka. Czasami na wizycie kontrolnej lekarz wysłucha szmery w serduszku. Nie oznacza to od razu czegoś groźnego. Mogą to być tak zwane czynnościowe lub niewinne szmery. Może w takim przypadku skierować do kardiologa dziecięcego, aby ten upewnił się, czy z serduszkiem jest wszystko w porządku.
Ostatnią sprawą, która często niepokoi rodziców to waga dziecka. Dzieci w tym wieku często są dosyć okrąglutkie i mają pełno fałdek na ciele. Podczas kontrolnej wizyty lekarz zważy Twoje dziecko i możesz się wtedy dowiedzieć, czy wagowo nie odbiega od normy. Zazwyczaj dzieci na tym etapie są pulchne, zbierają masę i siły, by potem mieć siłę do zdobywania nowych umiejętności, jakie przed nimi jeszcze są w przyszłości, między innymi siadanie, raczkowanie, a potem i stawianie pierwszych kroków. Dlatego do każdej kwestii podchodź ze spokojem i rozwagą.