Co to są terpeny i jak działają ?

Co to są terpeny i jak działają ?

Polecne i promocje

Terpeny to węglowodory organiczne, co oznacza po prostu, że są to związki organiczne zbudowane z wodoru i węgla.

Występują w roślinach, a nawet niektórych owadach i są odpowiedzialne za ciężki aromat i smaki gospodarza.
To, czego większość ludzi nie w pełni rozumie, poza „Czym są terpeny”, to fakt, że mogą one w rzeczywistości oferować szereg korzyści zdrowotnych bez żadnego wysiłku z Twojej strony, poza ich spożywaniem.

Co to są terpeny i jak działają?


Możesz znaleźć terpeny w skórkach cytrusów, czarnym pieprzu i igłach sosnowych.
W kwiatach lepkie żywice wydzielają specyficzne terpeny, które nadają różnym łodygom ich niepowtarzalne aromaty i smaki.
Na przykład terpeny są odpowiedzialne za słodki zapach i smak Blue Dream. i zapach oleju w Sour Diesel.
Terpeny odgrywają szereg ważnych ról w rozwoju organizmu. W roślinach biorą udział w fotosyntezie (karotenoidy) i są składnikami błon komórkowych (fitosterole). Stwierdzono, że lotne terpeny, które są również odpowiedzialne za zapach roślin i kwiatów, oddziałują z zapylaczami, przyciągając je. Ponadto wytwarzane przez rośliny monoterpeny lub seskwiterpeny zapobiegają niekontrolowanemu namnażaniu się patogennych bakterii w ich tkankach lub atakom owadów.

Stwierdzono , że nielotne terpenoidy wytwarzane przez rośliny są związane z allelopatią , to znaczy wpływają na wzrost innych organizmów należących do różnych upraw lub środowisk. Stwierdzono, że niektóre diterpeny typu labdane zwane momylaktonami, produkowane z niektórych odmian ryżu, hamują rozwój pleśni, która jest bardzo powszechnym chwastem w uprawach ryżu. Ponadto stwierdzono, że wiele nielotnych terpenów pomaga chronić roślinę przed patogennymi mikroorganizmami. Saponiny triterpenowe – awenacyny, wydzielane z korzeni owsa, mają działanie przeciwgrzybicze. W szczególności tworzą kompleksy ze sterolami, które są budulcem błony komórkowej wielu patogenów grzyba owsa, prowadząc do zniszczenia ścian komórkowych grzyba.

Najczęstsze terpeny to:

  • Limonene
  • B-kariofilen
  • Linalool

Limonen zwykle znajdują się w skórki owoców cytrusowych, rozmaryn i nasion pigwy, zapewniając zapach jest cytrusy i ostre. Wiadomo, że ma działanie przeciwbakteryjne i może również pomóc w lęku. Działa z CBD, CBG i THC i pomaga zmniejszyć ryzyko raka. Dzięki THC zwalcza chorobę refluksową przełyku.

B -karyofyllenio występuje także w chmielu, z goździków i czarnego pieprzu, który wyjaśnia jednak drzewiastych korzennym zapachu. Pomaga zmniejszyć stan zapalny w organizmie, a nawet może złagodzić ból. Dlatego jest stosowany w wielu preparatach z konopi indyjskich do stosowania miejscowego.

Linalol głównie brzoza, lawenda i róża, i daje kwiatowy i cytrusowy zapach. Zmniejsza trądzik i działa uspokajająco. Dzięki THC linalool pomaga łagodzić ból. Jednak jedną z jego najważniejszych ról jest CBD w jego działaniu przeciwdrgawkowym.

Terpeny i działanie terapeutyczne. Terpeny mogą między innymi wspomagać:
przeciwzapalne,
przeciwbakteryjne,
przeciwdepresyjne
i uspokajające działanie.
Terpeny mogą oznaczać różnicę między stworzeniem terapeutycznego kremu do rąk, który regeneruje skórę, a takim, który nie działa.
Ale poczekaj. Jeśli nie znasz poziomu czystości lub ilości określonych terpenów w olejku eterycznym, skąd możesz wiedzieć, jakich rezultatów powinieneś się spodziewać?
A co by było, gdybyś mógł interweniować w ich moc i stworzyć przewidywalne smaki, zapachy i korzyści?
W ten sposób możesz używać izolowanych terpenów do wytwarzania własnych produktów.

Olejki eteryczne przeciwko terpenoidom: jaka jest różnica?

Wieki temu nasi przodkowie rafinowali rośliny o szczególnie interesujących aromatach w tym, co obecnie nazywamy „olejkami eterycznymi”. Ten skoncentrowany olej wzmacnia początkową moc rośliny do celów leczniczych. Dziś używamy tych olejków na wiele sposobów, w tym:
w naszych dyfuzorach, domowych środkach czyszczących, perfumach i wodach kolońskich oraz jako naturalny aromat w naszych ulubionych napojach.
Jednak nowatorscy producenci udoskonalają te olejki eteryczne jeszcze bardziej, stosując zaawansowany proces zwany destylacją molekularną, aby dotrzeć do źródła korzyści leczniczych – samych terpenów.