Co oznacza niewydolność szyjki macicy

Co oznacza niewydolność szyjki macicy ?

Ciężarne Dzieci Warto przeczytać Zdowie

Niewydolność szyjki macicy  – U wielu kobiet w ciąży lekarz ginekolog stwierdza niewydolność szyjki macicy, jeśli tak było i w Twoim przypadku nie martw się, bo z pewnością nie jesteś jedynym takim przypadkiem. Wczesne wykrycie tego schorzenia jest bardzo ważne, ponieważ pomaga lepiej zapobiegać jego następstwom. Niewydolność szyjki macicy jest schorzeniem polegającym na przedwczesnym rozszerzaniu się i skracaniu szyjki macicy w ciąży.

Co oznacza niewydolność szyjki macicy ?

Gdy Twoja macica powiększa się napierając na szyjkę, ta druga może nie wytrzymywać naporu wywołanego przez macicę i zacząć się rozwierać. Głównymi powodami występowania tego schorzenia są: wady wrodzone, zaburzenia hormonalne lub wcześniejszy uraz szyjki macicy doznany podczas zabiegów ginekologicznych lub w poprzedniej ciąży. Objawami tego schorzenia są ciemne, brunatne plamienia z towarzyszącym bólem podbrzusza lub kręgosłupa. Czasami jednak choroba ta może przebiegać całkowicie bezobjawowo. Wykryć ją może lekarz ginekolog podczas oceniania stanu szyjki macicy przy zwykłym badaniu ginekologicznym lub podczas wykonywania USG. Niewydolność szyjki macicy zawsze wymaga od kobiety w ciąży zwiększonej dbałości o swoje zdrowie. Całkowicie zakazane jest przemęczanie się, wzmożona aktywność fizyczna oraz współżycie seksualne.

Niewydolność szyjki macicy jest w ciąży niezwykle niebezpieczną chorobą, ponieważ najczęściej prowadzi ona do wczesnego porodu lub nawet poronienia. Kobiety u których w ciąży zostało zdiagnozowane te schorzenie powinny być świadome powagi swojej sytuacji zdrowotnej. Mimo iż jest to schorzenie ciężkie to obecna medycyna potrafi skutecznie sobie z nim radzić. Jedną ze skuteczniejszych metod działania w przypadku niewydolności szyjki macicy jest założenie Pessaru. Jest to okrągły, elastyczny krążek wykonany z silikony, zakładany jest na szyjkę macicy w celu zahamowania jej skracania oraz zapobieganiu przedwczesnemu porodowi. O jego założeniu decyduje lekarz ginekolog, który osobiście może wykonać taki zabieg u siebie w gabinecie. Krążek Pessar jest metodą nieinwazyjną, założenie go jest niemal bezbolesne oraz nie wymaga podawania środków znieczulających, nawet miejscowych. Jedynym przeciwwskazaniem do wykonania takiego zabiegu mogą być stany zapalne pochwy i szyjki macicy. Po jego założeniu lekarz zazwyczaj zaleca przyjmowanie leków przeciwbakteryjnych i przeciwgrzybiczych, ponieważ wykonanie tego zabiegu sprzyja następnym infekcjom pochwy.
Kolejnym często wykonywanym zabiegiem przy niewydolności szyjki macicy jest założenie szwu McDonalda.

Zabieg ten polega na założeniu szwu okrężnego na górną szyjkę macicy i wykonywany jest w 14-15 tygodni ciąży. Jego wykonanie wiąże się z kilkudniowym pobytem w szpitalu i może być wykonywany pod narkozą. Przed jego wykonaniem w szpitalu wykonuje się ciężarnej posiew, aby wykluczyć stan zapalny pochwy, który uniemożliwia jego wykonanie. Szew McDonalda nie gwarantuje jednak donoszenia ciąży do planowanego terminy porodu, a jedynie zwiększa na to szansę.

Jeśli lekarz ginekolog stwierdził u Ciebie niewydolność szyjki macicy zgłoś się do przyszpitalnej Poradni Patologii Ciąży. Uzyskasz tam zdecydowanie bardziej fachową i kompleksową pomoc i opiekę. Oprócz podstawowych badań wykonają tam szereg badań, które są płatne jednak bardzo ważne w przypadku tego schorzenia. Zastanów się również nad zmianą lekarza prowadzącego jeśli Twój dotychczasowy lekarz nie specjalizuje się w prowadzeniu ciąż wysokiego ryzyka. Kobiety z zdiagnozowaną niewydolnością szyjki macicy muszą szczególnie uważać na każdy aspekt swojego życia, ponieważ ryzyko poronienia lub przedwczesnego porodu jest bardzo wysokie.

Należy zrezygnować zarówno z pracy zarobkowej jak i wykonywania najprostszych domowych czynności. Ważne jest również Twoje pozytywne nastawienie mimo tej przeciwności losu. Negatywne nastawienie oraz stres również mają wpływ na przebieg i rozwój tego schorzenia. Nie warto zbyt często rozważać ryzyka poronienia, a jedyne o co teraz powinnaś zadbać to zdrowie Twoje i Twojego malucha. Pamiętaj, że mimo wielu metod zapobiegania przedwczesnemu porodowi decyzję o metodzie leczenia powinien podejmować przede wszystkim odpowiednio wykwalifikowany lekarz. Jeden może zaproponować założenie szwu, inny krążka, a jeszcze inny będzie dokładnie obserwował Twój stan zdrowia i podejmował decyzje na bieżąco.

W przeczekaniu okresu do porodu pomoże Ci długie odpoczywanie, najlepiej jeśli wtedy będziesz miała nogi uniesione lekko do góry. Wolny tryb życia oraz częsty odpoczynek może tylko pomóc przeczekać Ci ten trudny okres.

0 0 votes
Wystaw ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments