Chirurgiczne usuwanie ósemek - kiedy się na nie zdecydować

Chirurgiczne usuwanie ósemek – kiedy się na nie zdecydować

Warto przeczytać

Ósemki, zwane też „zębami mądrości”, najczęściej wyrzynają się w wieku pomiędzy 18 a 25 rokiem życia, zdarza się jednak, że proces ten zajmuje nawet kilka lat. Ósemki pojawiają się w łuku zębowym w czasie, kiedy wszystkie pozostałe zęby są już wyrznięte.

Chirurgiczne usuwanie ósemek – kiedy się na nie zdecydować

W tej sytuacji ósemki nie dysponują wystarczającą przestrzenią, co skutkuje ich nieprawidłowym wyrzynaniem się, np. prostopadle do pozostałych zębów, poprzecznie lub z nachyleniem dystalnym. W łuku zębowym powstaje wówczas nadmierne stłoczenie, powodując destrukcję właściwego układu zębów.

Zęby mądrości często wyłaniają się z dziąseł jedynie fragmentarycznie, co powoduje powstawanie tzw. kieszonki dziąsłowej, czyli przestrzeni pomiędzy zębem a dziąsłem, w której gromadzą się resztki pokarmowe. Taka sytuacja doprowadza do intensywnego namnażania się bakterii w tej okolicy i szybkiego powstania zmian próchniczych. Zmiany te powstają również z powodu ograniczonego dostępu do ósemek w celu przeprowadzenia zabiegów higienicznych. Także zabiegi stomatologiczne, z racji braku dostępu do tych zębów, często są utrudnione lub niemożliwe.

W takich sytuacjach lekarz stomatolog decyduje się na usunięcie ósemek. Nie zawsze istnieje możliwość wykonania ekstrakcji w sposób tradycyjny. W takich sytuacjach jedyną dostępną metodą ekstrakcji jest chirurgiczne usunięcie ósemek. Najlepszym momentem na wykonanie zabiegu jest zwykle młody wiek – około 20 roku życia, gdy dobiega końca okres rozwoju kostnego.

Wskazania do chirurgicznego usunięcia ósemek

  • niepełne wyrznięcie się ósemki
  • zatrzymanie zęba w kości – jest on widoczny tylko na zdjęciu RTG
  • wyrzynanie się pod niewłaściwym kątem
  • wyraźnie widoczny ucisk ósemki na korzenie siódemki – widoczny w RTG
  • usytuowanie zęba niepozwalające na przeprowadzanie zabiegów higienicznych
  • niemożność przeprowadzenia zabiegów stomatologicznych
  • planowane założenie aparatu ortodontycznego
  • stan zapalny dziąseł otaczających ósemkę
  • dolegliwości bólowe związane ze stanem zapalnym dziąsła
  • wytworzenie się ropnia w okolicy ósemki

Zabieg ekstrakcji ósemki jest przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym, sedacji lub znieczuleniu ogólnym. Po chirurgicznym usunięciu zęba rana jest najczęściej zaszywana. Pacjent może wrócić do normalnego trybu życia po upływie kilku dni od zabiegu.

0 0 votes
Wystaw ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments