Chirurgiczne usuwanie ósemek - kiedy się na nie zdecydować

Chirurgiczne usuwanie ósemek – kiedy się na nie zdecydować

Warto przeczytać

Ósemki, zwane też „zębami mądrości”, najczęściej wyrzynają się w wieku pomiędzy 18 a 25 rokiem życia, zdarza się jednak, że proces ten zajmuje nawet kilka lat. Ósemki pojawiają się w łuku zębowym w czasie, kiedy wszystkie pozostałe zęby są już wyrznięte.

Chirurgiczne usuwanie ósemek – kiedy się na nie zdecydować

W tej sytuacji ósemki nie dysponują wystarczającą przestrzenią, co skutkuje ich nieprawidłowym wyrzynaniem się, np. prostopadle do pozostałych zębów, poprzecznie lub z nachyleniem dystalnym. W łuku zębowym powstaje wówczas nadmierne stłoczenie, powodując destrukcję właściwego układu zębów.

Zęby mądrości często wyłaniają się z dziąseł jedynie fragmentarycznie, co powoduje powstawanie tzw. kieszonki dziąsłowej, czyli przestrzeni pomiędzy zębem a dziąsłem, w której gromadzą się resztki pokarmowe. Taka sytuacja doprowadza do intensywnego namnażania się bakterii w tej okolicy i szybkiego powstania zmian próchniczych. Zmiany te powstają również z powodu ograniczonego dostępu do ósemek w celu przeprowadzenia zabiegów higienicznych. Także zabiegi stomatologiczne, z racji braku dostępu do tych zębów, często są utrudnione lub niemożliwe.

W takich sytuacjach lekarz stomatolog decyduje się na usunięcie ósemek. Nie zawsze istnieje możliwość wykonania ekstrakcji w sposób tradycyjny. W takich sytuacjach jedyną dostępną metodą ekstrakcji jest chirurgiczne usunięcie ósemek. Najlepszym momentem na wykonanie zabiegu jest zwykle młody wiek – około 20 roku życia, gdy dobiega końca okres rozwoju kostnego.

Wskazania do chirurgicznego usunięcia ósemek

  • niepełne wyrznięcie się ósemki
  • zatrzymanie zęba w kości – jest on widoczny tylko na zdjęciu RTG
  • wyrzynanie się pod niewłaściwym kątem
  • wyraźnie widoczny ucisk ósemki na korzenie siódemki – widoczny w RTG
  • usytuowanie zęba niepozwalające na przeprowadzanie zabiegów higienicznych
  • niemożność przeprowadzenia zabiegów stomatologicznych
  • planowane założenie aparatu ortodontycznego
  • stan zapalny dziąseł otaczających ósemkę
  • dolegliwości bólowe związane ze stanem zapalnym dziąsła
  • wytworzenie się ropnia w okolicy ósemki

Zabieg ekstrakcji ósemki jest przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym, sedacji lub znieczuleniu ogólnym. Po chirurgicznym usunięciu zęba rana jest najczęściej zaszywana. Pacjent może wrócić do normalnego trybu życia po upływie kilku dni od zabiegu.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o