Błękitna krew, czyli srebrzyca?

Błękitna krew, czyli srebrzyca?

Poradnik Pordnik Prasówki Zdowie Zdrowie Zdrowie i medycyna zdrowie i uroda

O chorobie zwanej srebrzycą i ciekawostka o pojęciu „błękitna krew”

Błękitna krew czyli srebrzyca?

Srebro koloidalne w ostatnich czasach bije rekordy popularności. Natomiast same suplementy diety, które można kupić w każdej aptece, są określane jako specyfik o leczniczym działaniu na niemal wszystkie schorzenia wywołane przez bakterie, wirusy i grzyby. Nie każdy jednak wie, że srebro można przedawkować, a to grozi poważnymi konsekwencjami wywołanymi przez chorobę zwaną srebrzycą. Co za dużo – to niezdrowo, czyli co to jest srebrzyca?

Srebrzyca, bo srebrna?

Srebrzyca, inaczej zwana argyria, jest chorobą. Schorzenie powstaje na skutek przedawkowania cząstek srebra. Jak to się dzieje? W jaki sposób dochodzi do przedawkowania srebra? Doustnie podane srebro (czyli zewnętrzne dawkowanie) powoduje, że cząsteczki tego pierwiastka zbierają się i zatrzymują w skórze właściwej. Poprzez podanie doustne lub dożylne srebra koloidalnego dochodzi również do stymulowania melaniny, jaka jest niezbędna do produkcji srebrnego barwinka skóry. Jako pierwszy objaw przedawkowania srebra pojawia się charakterystyczne niebieskie zabarwienie na linii dziąseł, w dalszych skutkach następują nieodwracalne zmiany koloru skóry i paznokci oraz narządów wewnętrznych. W okulistyce znane są przypadki zmiany barwy gałek ocznych, ponieważ srebro gromadzi się w rogówce i torebce przedniej soczewki. Takie zmiany powstają są skutkiem nadużywania lub długotrwałego stosowania kropel do oczu, które zawierają srebro. Skrajne przypadki przedawkowania potwierdzają obecność cząstek srebra w moczu i kale oraz w ślinie. Narażenie więc na długotrwały kontakt ze srebrem może skutkować poważnymi zaburzeniami funkcjonowania nerek i wątroby. Niepożądanym efektem ubocznym jest również stwardnienie tętnic oraz zaburzenia wzroku.

Każda nadmierna ilość srebra, która dostaje się do organizmu człowieka, może wywołać srebrzycę. Na szczęście, obecnie są to bardzo rzadkie przypadki przede wszystkim dlatego że, aby wywołać srebrzycę, należy przyjmować przez długi okres bardzo duże ilości srebra. Szacowana minimalna doustna dawka musiałaby wynosić od 25 do 30 g i być podawana minimum przez pół roku.

Szlachetna, błękitna krew – trochę historii

Srebrzyca jest chorobą znaną od bardzo dawna. We wcześniejszych czasach dotykała tylko i wyłącznie członków królewskich rodów i zamożnej arystokracji. Występowała przede wszystkim w Europie. Na kontynencie europejskim bowiem możnowładcy używali na co dzień srebrnej zastawy i sztućców. Cząstki srebra kumulowały się w organizmie i właśnie ich skóra miała lekko niebieskawą barwę. Stąd pojawiło się najprawdopodobniej określenie „błękitna krew”.

0 0 votes
Wystaw ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments