AZS jest dolegliwością, która dotyka dużą ilość maluchów. Niestety nie ma na nią lekarstwa. Można tylko łagodzić objawy. Jak to robić? Poradzimy Ci w artykule.
Okazuje się, że na AZS (Atopowe Zapalenie Skóry) choruje 20% dzieci w naszym kraju. Kąpiel dziecka z atopowym zapaleniem skóry powinna być chłodna i szybka. W tym artykule dowiesz się, co jeszcze powinnaś wiedzieć o AZS. W tym artykule zajmiemy się objawami i metodami leczenia Atopowego Zapalenia Skóry.
Najczęściej pierwsze objawy AZS pojawiają się w drugim lub trzecim miesiącu życia dziecka. Czasami jednak atopia pojawia się w późniejszych latach życia dziecka. Objawy ukazują się na szyi, policzkach, pod kolanami, na łokciach, nadgarstkach rzadziej na tułowiu. Zmiany to zaczerwienienie skóry oraz jej łuszczenie i stroszenie. Czasami powstają szorstkie zgrubienia, które potem pękają.
Spis Treści
AZS zawsze towarzyszy świąd.
Atopowe Zapalenie Skóry ma podłoże genetyczne. Wywołują to jednak czynniki, których jest mnóstwo. AZS idzie w parze z alergią pokarmową, ale nie zawsze. Również alergia na pyłki i roztocza może wywołać tą dolegliwość. Są też przypadki, gdy AZS objawia się w momencie, gdy dziecko poznaje nową nianię czy idzie do przedszkola, słowem wtedy, kiedy pojawia się w jego życiu stres. Podrażniać mogą również szorstkie metki w ubrankach malca, ich barwnik oraz proszek do prania, w którym go myjemy czy perfumy, których używasz. Nasilenie zmian atopowych następuje w wyniku kontaktu z potem czy chlorem zawartym w wodzie. Z tego powodu dziecko powinno zrezygnować z basenu. Skóra ze zmianami atopowymi jest wysuszona, pękająca i uporczywie swędzi.
Jak więc pokonać AZS? O to kilka rad.
Mycie dziecka z AZS nie powinno trwać dłużej niż 10 minut, a temperatura wody nie powinna przekraczać 37 stopni. Podczas osuszania ciałka Twojej pociechy nie trzyj skóry ręcznikiem, a bardziej staraj się przyciskać go do niej, miejsce po miejscu. W ten sposób nie rozdrażnisz bardziej miejsc gdzie są zmiany. Wsmaruj również mleczko lub balsam nawilżający w skórę. Warto balsamowanie zrobić energicznie. Balsamy i kremy wtarte tuż po kąpieli na wilgotną skórę zatrzymują w niej wodę, co zapobiega efektowi suchej skóry.
Malucha z Atopowym Zapaleniem Skóry trzeba często balsamować. Nie wystarczy robić tego raz dziennie po kąpieli. Z reguły wystarczy to robić dwa trzy razy dziennie, ale są przypadki ostrego AZS, gdzie trzeba balsamować dziecko niemal co godzinę. Pielęgnacja skóry atopowej jest ważna, ponieważ atopik jest bardziej podatny na infekcje bakteryjne. Skóra zdrowego dziecka jest ścisła, a jej komórki przylegają do siebie mocno. U dziecka z Atopowym Zapaleniem Skóry tak nie jest. W luki w naskórku łatwo wnikają bakterie, grzyby, alergeny i środki chemiczne. Ich działanie powoduje stany zapalne. Dodatkowo świąd podczas AZS powoduje, że dziecko nieustannie się drapie dodatkowo uszkadzając naskórek. Warto więc często dziecku obcinać paznokcie, a na noc zakładać cienkie rękawiczki.
Jeżeli balsamowanie nie pomaga i skóra malucha dalej jest w opłakanym stanie lekarz zapisze maści sterydowe. Dają one szybki efekt, a ich stosowanie przez kilka dni nie powinno zaszkodzić dziecku. Dodatkowo maści te są antybiotykiem, który nie pozwala na dostawanie się bakterii do organizmu dziecka. Należy pamiętać, że maści te można stosować tylko po uprzedniej konsultacji z lekarzem. Niewłaściwie stosowane mogą prowadzić do uszkodzeń skóry. Tak samo jest ze stosowaniem kremów i maści przeciwzapalnych takich jak Elidel i Protopic. Są one bardziej bezpieczne od sterydów, ale trzeba jest stosować według zaleceń dermatologa.
Badania dowodzą, że aż 80% maluchów wyrasta z Atopowego Zapalenia Skóry po ukończeniu piątego roku życia. Zmiany atopowe często zmniejszają się albo znikają na okres wakacji. Na atopową skórę dobrze działają kąpiele w morzu. Warto więc uwzględnić to w planach wakacyjnych.
Są tez domowe sposoby radzenia sobie z Atopowym Zapaleniem Skóry. Należy do nich dodawanie naparu z siemienia lnianego do wody, w której kąpie się maluch. Zastąpi on emolienty. Napar ma działanie identyczne jak one to znaczy nawilża i oczyszcza skórę. Napar z siemienia lnianego jest często polecany rodzicom małych alergików, gdyż nie uczula, a dodatkowo łagodzi podrażnienia. Przygotowanie naparu jest proste. Należy pół szklanki siemienia wrzucić do dużego garnka z wodą i doprowadzić ją do wrzenia. Następnie należy go gotować przez około piętnaście minut cały czas mieszając. Po tym czasie odstawiamy do wystygnięcia. Gdy napar wystygnie na wierzchu zrobi się galaretka, która dodajemy do wanienki z wodą. W tym przypadku nie należy używać kosmetyków do mycia i nie należy również spłukiwać skóry maluszka.