Ciąża to prawdziwe wyzwanie dla organizmu kobiety. W tym czasie zachodzi wiele zmian hormonalnych, które mają również wpływ na skórę. Mogą pojawić się takie problemy jak rozluźnienie tkanki łącznej, rozciągnie skóry, powstawanie przebarwień na twarzy czy rozstępów na ciele. Rozwiązaniem jest odpowiednia pielęgnacja zmieniającego się ciała. Jakie kosmetyki powinna wybierać przyszła mama? Oto lista 10 produktów, które pomogą bezpiecznie pielęgnować ciało w ciąży.
Spis Treści
1. Balsam do pielęgnacji biustu
Każda przyszła mama na pewno zauważyła, że w trakcie ciąży wygląd biustu się zmienia. Gruczoły mleczne zaczynają przygotowywać się do pracy, czego efektem jest powiększenie piersi. Skóra podtrzymująca ciężar może się rozciągać, a w konsekwencji mogą pojawić się rozstępy. Z tego względu warto rano i wieczorem stosować balsamy do pielęgnacji biustu, które wzmacniają i uelastyczniają skórę. Dobroczynne działanie wykazują witamina E oraz wyciąg z bluszczu. Jeżeli piersi bolą i są nabrzmiałe, można zastosować kremy chłodzące, które zawierają np. wyciąg z nagietka.
2. Krem przeciw rozstępom
Rozstępy mogą pojawiać się nie tylko na biuście, lecz także na brzuchu, biodrach, pośladkach i udach. Stosowanie kosmetyków na rozstępy może zapobiec pojawieniu się lub pogłębieniu istniejących zmian na skórze. Substancje zawarte w tego typu preparatach mają na celu nawilżenie, poprawę elastyczności skóry oraz wzmocnienie włókien kolagenowych. Warto wybierać balsamy o naturalnym składzie, polecane kobietom w ciąży.
3. Żel chłodzący do stóp i łydek
Kolejnym preparatem, który powinna posiadać przyszła mama, jest żel chłodzący do stóp i łydek. W tych partiach mogą pojawiać się obrzęki, czego efektem jest ból i dyskomfort. Doskonale sprawdzi się żel z mentolem, który chłodzi skórę, odpręża i pomaga zmniejszyć obrzęki.
4. Nawilżający balsam do ciała i twarzy
Skóra kobiet w ciąży może nadmiernie się przesuszać, dlatego należy pamiętać o regularnym nawilżaniu całego ciała. Dobrym wyborem będą balsamy zawierające substancje nawilżające, szczególnie kwas hialuronowy, olejek ze słodkich migdałów, a także składniki łagodzące podrażnienia, takie jak D-pantenol.
5. Krem z filtrem UV
W czasie ciąży na skórze kobiety mogą pojawiać się zmiany pigmentacyjne spowodowane nadmiarem estrogenu i progesteronu. Podwyższony poziom tych hormonów sprawia, że skóra ma znacznie większą skłonność do powstawania przebarwień. Z tego względu lekarze zalecają unikanie opalania w ciąży. Przed każdym wyjściem z domu należy również stosować kremy z filtrem UVA i UVB z jak najwyższym współczynnikiem SPF. Warto sięgać po kosmetyki z naturalnym składem, najlepiej przeznaczone dla kobiet w ciąży.
6. Sprawdzone i odpowiednie dla kobiet w ciąży kosmetyki do makijażu i codziennej pielęgnacji
Kobiety w ciąży mogą zauważyć, że ich skóra staje się wrażliwsza. Z tego względu warto zdecydować się na hipoalergiczne kosmetyki do makijażu. Lepiej unikać perfumowanych i mocno niepigmentowanych produktów, które zwiększają ryzyko uczulenia. Kosmetyki do codziennej pielęgnacji nie mogą też zawierać kwasów AHA, parabenów, witaminy A (retinolu), kofeiny, kwasu salicylowego oraz fluoru. Warto sprawdzać skład INCI (ang. International Nomenclature of Cosmetic Ingredients), który mówi o zawartości substancji w danym preparacie. Do bezpiecznych składników, które mogą znajdować się w kosmetykach, należą kwas hialuronowy, pantenol, ceramidy, gliceryna, aloes, witamina E oraz śluz ślimaka.
7. Rękawica i produkty do domowego masażu
Dobrą profilaktyką przeciw rozstępom i utratą elastyczności skóry są masaże. W tym celu można wykorzystać rękawice, gąbki lub specjalne szczotki. Masaż nie musi być długi, ważniejsza jest systematyczność. Wystarczy pod prysznicem masować delikatnie brzuch z zastosowaniem oliwki lub żelu do mycia. Na udach, biodrach i pośladkach możesz wykonać mocniejszy masaż kulistymi ruchami.
8. Zielona glinka
Organizm kobiety w ciąży to hormonalny rollercoaster. Jego skutki można dostrzec również na twarzy i skórze głowy. Podwyższony poziom progesteronu lub prolaktyny pobudza gruczoły łojowe do nadmiernego wydzielania sebum. Często na twarzy powstają wypryski, a skóra głowy bardziej się przetłuszcza. Wówczas z pomocą przychodzą kosmetyki z zawartością zielonej glinki, która normalizuje poziom sebum. Sposobami na przetłuszczającą się skórę twarzy są również odpowiednie peelingi i toniki.
Dzięki Programowi Nestlé Baby&me możesz czerpać niezbędną wiedzę dotyczącą nie tylko okresu ciąży, lecz również opieki, rozwoju i żywienia maluszka. Na stronie internetowej znajdziesz pełnowartościowe porady, konkursy z nagrodami i darmowe jadłospisy. Niezależnie od tego, czy dopiero planujesz założenie rodziny, czy jesteś świeżo upieczonym rodzicem, otrzymasz kompleksowe wsparcie od ekspertów.
9. Płyn/żel do higieny intymnej
Ze względu na wyższe ryzyko infekcji pochwy kobiety w ciąży powinny myć miejsca intymne dwa razy dziennie. W tym celu zaleca się stosowanie łagodnych płynów lub żeli przeznaczonych do higieny intymnej. Zwykłe mydło i żele pod prysznic nie będą dobrym wyborem, ponieważ mogą naruszyć delikatną florę bakteryjną okolic intymnych. Odczyn pH preparatu, którego używasz, powinien być zbliżony do odczynu pochwy, czyli 5,5.
10. Balsam do brzucha
W ciąży skóra na brzuchu zaczyna intensywnie się rozciągać, co może doprowadzić do powstania rozstępów. Już od początku ciąży warto zadbać o odpowiednią pielęgnację. Lepiej zrezygnować ze zwykłych balsamów przeciw rozstępom, ponieważ zawierają substancje takie jak retinol czy witamina A. Warto używać sprawdzonych preparatów dla przyszłych mam. Można również wmasowywać w skórę na brzuchu olejek arganowy, migdałowy, z wiesiołka czy pestek winogron.